top of page

Ceramika Artystyczna

Respiracja  

 

Naczynie Ludzkie- klatka piersiowa, głowa, brzuch-naczynie na oddech, na myśl, na życie.

 

Respiracja inaczej oddychanie to procesy życiowe związane z uzyskaniem przez organizm energii. Oddech jako niezbędny do życia proces pobierania tlenu dla tkanek.

 

Wdech jako wyraz nadziei, nabierania, pobierania, pozytywny dający nadzieję na nowy start, początek, radosny czas, rośnięcie, wzrastanie, podnoszenie, wyczekiwanie na lepsze, ruch, energia, wysiłek twórczy.

Wydech odpoczynek po wysiłku, po owocnej pracy, wytchnienie, satysfakcja, spokój, zjednoczenie z myślą i ciałem, uporządkowanie, koncentracja, kumulacja.

Bezdech stagnacja, zatrzymanie, przerwanie, stan bezczynności, deprymujący, w naturze oznacza śmierć, destrukcyjny, negatywny, męczący, bezmyślność, brak, bezruch, pustka, czerń, swobodny przepływ materii, strach, panika, przerażenie.

 

Kolekcja obejmuje obiekty ceramiczne toczone na kole garncarskim, ręcznie deformowane oraz rysunki.

ObRysy
 
Instalacja, na którą składają się obiekty ceramiczne, ażurowe rzeźby z metalu oraz realizacja wideo. 
 
Projekt realizowany w ramach Międzywydziałowych studiów doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Geppperta we Wrocławiu.
 
Projektw trakcie realizacji
Przenikanie - pomiędzy formą, a rysunkiem

 

Dyplom Magisterski 2013 z zakresu Ceramiki Artystycznej w pracowni Koła Garncarskiego 

promotor: prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan

 

​​Akt kreślony kolorową kreską jest punktem wyjścia dla kreacji przestrzennych obiektów toczonych na kole garncarskim. Jedna z wybranych linii staje się swego rodzaju szablonem, dzięki któremu w trakcie procesu toczenia generowany jest obiekt przestrzenny. Ruch obrotowy na kole garncarskim, jego siła odśrodkowa, wyrazisty rysunek linearny ekspresyjnie przenoszą w trójwymiarową przestrzeń dynamikę rysowanych ciał.Wybrane części: ręce, nogi, tors, bądź głowa stanowią podstawę tego działania. Elementy są tak skomponowane, by oddawały charakter danego gestu, nastrój sytuacji. Struktura toczonej gliny daje odczucie bliskiego związku z człowiekiem, z jego cielesnością.

Faberge Tongkama

 

Kolekcja jaj faberge tongkama powstała z inspiracji projektem zastawy stołowej mojego projektu "All inclusive". Podczas procesu produkcji dwie miski zostały połączone w celu uniknięcia deformacji, po wyjęciu z pieca okazało się że są one sklejone i tworzą artystyczny obiekt. Podczas przygotowań do mojego pierwszego wypału w piecu tongkama zastanawiałam się jak wykorzystać ten ciekawy kształt, jak załamania powierzchni przyjmą omiatające je płomienie i szkliwo popiołowe. Obiekty/jaja ustawione zostały w różnych sekcjach pieca, dzięki czemu różnią się między sobą jeszcze bardziej. Jaja w ciekawy sposób ukazują wyjątkowe piękno i specyfikę tego rodzaju wypału są dziełem żywiołu ognia i ludzkich rąk. Nadany pracom tytuł podkreśla szlachetność wypału w piecu na drewno.

 

Luboradów, 05.-06.2013

NA-CZY-NIE, idea czajnika

​​

Kolekcja z cyklu „Na- czy- nie, Idea czajnika”, w mocno przerysowany sposób ukazuje sylwety idealnych w moim odczuciu kształtów czajników, imbryków. Punktem wyjścia był projekt zestawu użytkowego.  Niepohamowana wizja imbryka zaowocowała prezentowaną kolekcją. Każdy z obiektów prezentuje jakiś symbol tego przedmiotu. Sugestie dzióbka, pokrywki, uchwytu. Niektóre tylko sylwetą kojarzą się z formą czajnika. Czasami sugestia elementów użytkowych jest tak subtelna ze wręcz niedostrzegalna.

 

rok akademiki 2010/2011
 

Noje fitness

Jest to film trwający 2:19 min. Obraz video to krótka etiuda ukazująca abstrakcyjny, sztucznie wykreowany świat. Specjalnie na potrzeby filmu wykonano elementy ceramiczne, które de facto grają główną rolę. Służą, jako sprzęt treningowy o funkcji rękawka wyposażonego w wymieniane wkładki frotte. Projekt „noje fitness” wynika z obserwacji sytuacji ćwiczeń fizycznych, klubu fitness. Towarzyszących temu zjawisk, mody sportowej jej kolorystyki, sprzętu. Specyficznych ruchów, wymachów rękami i nogami.
 
rok akademiki 2010/2011
Poem

 

Kamuflowanie odczytywanych wierszy. Odwrócenie uwagi odbiorcy od dźwięków a skupienie tylko na odbiorze wizualnym. Widz czuje, że wyświetlany obraz jest rejestracją momentu recytowania wierszy nie potrafi się jednak skupić na tekście. Czuje się on rozdarty pomiędzy tym, co widzi a tym, co słyszy.

 

rok akademicki 2010/2011

 

Skóra

 

Jest to instalacja obejmująca 8 obiektów i obraz video, rzutowany na obiekty.
Obraz video jest to pętla, skompilowana z zarejestrowanych performacji płynnej masy ceramicznej o kolorze czerwonym. Projekt miał na celu nadanie nowych wartości, znaczeń, obiektom ceramicznym poprzez użycie projekcji video. Projekcja ta dała zaprojektowanym formom ceramicznym świetlistości, stworzyła nową powłokę, przeniosła w inny świat.

 

rok akademiki 2010/2011

Jedna sekunda

Konstrukcja dekonstrukcja
bottom of page